Anton LEMBIT Soans –
üks Eesti esimese põlvkonna tipparhitektE

ANTON LEMBIT SOANS ON EESTI ÜKS SILMAPAISTVAMAID FUNKTSIONALISTLIKKU EHITUSKUNSTI VILJENENUD ARHITEKTE JA LINNAPLANEERIJAID. 

Anton Soansi (1885–1966) arhitektuuri on iseloomustatud sõnaga 'džentelmenlik'.  Tema viljaka loometee silmapaistvate teoste hulka kuuluvad lisaks elamule Raua 25 ka Pärnu Rannahotell (koos Olev Siinmaaga) ning Tallinna Kunstihoone (koos Edgar Johan Kuusikuga). Anton Soansi planeeritud on ka terve Raua põigu umbtänav, kuhu on hooned projekteerinud mitmed nimekad arhitektid.

Grupifotol:
Kunstihoone ehituskomisjon (1934).
Anton Soans tagumises reas vasakult teine, Edgar Johan Kuusik tagumises reas paremalt esimene
. Fotod Eesti Arhitektuurimuuseumi fotokogust.


FUNKTSIONALISM

Funktsionalism on modernistliku arhitektuuri varane etapp peale I maailmasõda. Selle vorm tuleneb ehitise funktsioonist, esteetika kaasaegsetest materjalidest ja konstruktsioonidest. Eestis sai 1930ndatel aastatel funkarhitektuur ennekõike haritlaste, ettevõtjate ja edumeelsemate jõukamal järjel inimeste kõnetajaks, keda kannustas moodsa elu haarav progressiivsus. Funktsionalistlike hoonete praktiline selgus ning kaunis esteetika on aidanud sellel omas ajas uuenduslikul arhitektuurikeelel püsida värske, kaasaegne ja kõrgelt väärtustatud tänase päevani.

RAUA PÕIGU KVARTAL ON EESTI AINUS TERVIKLIK MODERNISTLIK LINNARUUMILÕIK

Anton Soans oli aktiivne ka linnaplaneerijana ning tal on oluline roll mitmete Tallinna piirkondade kaasaegse tänavavõrgu väljakujundamisel. Nende hulka kuulub ka 1932. aastal planeeritud Raua põigu kvartal – funktsionalistlike hoonetega palistatud cul-de-sac.

RAUA 25 EHE JA VÄÄRIKAS FUNKTSIONALISM

Moodsa arhitektuurikeelega Raua 25 geomeetriline vormimäng on funktsionalistlik, kerget art decolikku mõju lisab hoonele välisukse kohal olev kaardus nurgarõdu. Modernistlik idee katuste ärakasutamisest (koos populaarsust kogunud päikesevannide võtmisega) on realiseerunud Le Corubusier'liku katuseterrassi näol. Akende vaheline tumedaks värvitud sein tekitab elegantse lintakna-motiivi, mis annab hoonele elegantse ja väärika ilme. Seeläbi esindab Villa Soans ehedat ajastutruud Eesti funktsionalismi.

Ajastutruud detailid

Raua 25 on arhitektuurimälestis. Renoveerimistööde käigus säilitame ja taastame paljud Villa Soansi unikaalsed originaaldetailid.

Loe Villa Soansi renoveerimistööde kohta lähemalt